//
LGBTHaber.Net
Türkiye

İzmir’de Eylem: Nefret Saldırılarına Dur De!

İzmir’de, lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüellerden (LGBT) oluşan yaklaşık 100 kişiİstanbul, Kocaeli ve İzmir’de bıçaklanan trans arkadaşları için yürüdü.

lgbt-lilerden-nefret-saldirilarina-dur-de-eyl-7267634_x_o

Alsancak Bornova Sokağı’nda bir araya gelen İzmir LGBT’li grup, İstanbul, Kocaeli veİzmir’de bıçaklanan trans arkadaşları için eylem yaptı. “Trans cinayetleri politiktir,” “Aşk,hürriyet uzak olsun devlet,” “Susma haykır translar vardır” sloganlarıyla yürüyen grup üyeleri Türkan Saylan Kültür Merkezi’ni kadar yürüdü. Grup adına açıklama yapan Gamze Yıldırım, şunları söyledi:

“Bugün burada sessiz kalan hukuku, adalete ve vicdanlara sesleniyoruz. Yeter artık transfobik şiddet devam ediyor. 2 Mayıs akşam saatlerinde İstanbul’da iki trans kadın arkadaşımız transfobik bir saldırının hedefinde katledilmek istendi. Gülşen arkadaşımız müşterisi tarafından bıçaklandı, arkadaşları tarafından hastaneye yetiştirildi ama hayati tehlikesi olduğu için ameliyata alındı. Gülşen ameliyattayken yine İstanbul’da bir trans kadın kimliği belirsiz kişiler tarafından kurşunlandı, kendi imkanlarıyla hastaneye giden arkadaşımızın sağlık durumu şu an iyi. Ama Gülşen’in durumu hala kritik ve yoğun bakımda gözetim altında. İstanbul’da bu saldırının üzüntüsünü yaşayamadan bir transfobik saldırı da İzmir’de yaşandı. Rüya arkadaşımız da kimliği belirsiz kişiler tarafından bıçaklandı. Geçtiğimiz günlerde Kocaeli’nde yaşanan saldırı transfobik şiddetin her yerde olduğunu kanıtlar şekilde. Nefret saldırıları devam ediyor.”

Kocaeli, İstanbul ve İzmir’de yaşanan olayların ne ilk ne de son olacağını belirten Gamze Yıldırım, saldırıların politik temelli olduğunu iddia etti. Yıldırım, “Lezbiyenleri, geyleri biseksüelleri, transları, intersekleri görmezden gelen heteroseksist ataerkil zihniyet hergün devlet tarafından var ediliyor. Bu zihniyetin mağdurları LGBT’ler ve seks işçileri hergün yaşam savaşı veriyor. Eylül Cansız’ı ve Onur’u intihara sürükleyen zihniyet, dün gece bedene bürünmüş şekilde karşımıza çıksa da nefret saldırılarının politik temelli olduğunu biliyoruz. Trans cezaevleri için elini sıvazlayan devlet, nefret saldırılarına karşı önlem almalıdır” dedi. Basın açıklaması ardından grup olaysız dağıldı.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: