//
LGBTHaber.Net
Dünya

İrlanda’da “eşcinsel evlilik” referandumu

irlanda-referandum-eşcinsel-evlilik200515.jpg

Nüfusunun yüzde 85’i Katolik olan İrlanda’da cuma günü halk eşcinsel evliliğe izin verilmesi için anayasa değişikliğini onaylayıp onaylamadığını ortaya koymak için sandık başına gidecek.

Sandıktan “evet” çıkması halinde İrlanda, eşcinsel evliliğe halk oylaması sonucu izin veren ilk ülke olacak.İrlanda hükümeti ile ülkedeki siyasi partiler eşcinsel evliliğe destek verdiğini bildirirken, Katolik Kilisesi ve diğer birçok muhafazakar örgüt sandıktan eşcinsel evliliklere “hayır” sonucu çıkmasını umut ediyor.

Referanduma ilişkin ülkede yapılan son anketler, eşcinsel evliliğin onaylanacağını gösteriyor. Anketler, “Evet” oyu vereceklerin oranının yaklaşık yüzde 70, eşcinsel evliliğe karşı çıkanların oranının ise yaklaşık yüzde 30 olduğunu ortaya koyuyor.

İrlanda halkı cuma günü ayrıca, Cumhurbaşkanı seçilme yaşının 35’ten 21’e indirilmesiyle ilgili yapılacak bir başka referandum için de oy kullanacak. Referandumdan “evet” sonucu çıkarsa seçilme yaşını düzenleyen yasa
değiştirilecek.

Her iki referandumda da 18 yaşından büyük İrlanda vatandaşları oy kullanabilecek. İrlanda’da eşcinsel çiftler 2011 yılından bu yana “medeni ortaklık” adı altında hayatlarını birleştirebiliyor.

İngiltere’de ise “eşcinsel evliliğin resmi olarak kabul edilmesini” öngören yasa tasarısı, geçen yıl temmuz ayında Kraliçe 2. Elizabeth tarafından onaylanmıştı.

Yeni yasa kapsamında daha önce “medeni ortaklık” yoluyla hayatını birleştirmiş eşcinsel çiftler, bunu “evliliğe” çevirebiliyor. İngiltere’de “medeni ortaklık” adı altında eşcinsel çiftler 2005 yılından beri hayatını birleştirebiliyordu.

Birleşik Krallık’ta bir tek Kuzey İrlanda, eşcinsel evliliğin yasa dışı kabul edildiği yer olma özelliğini taşıyor.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: