//
LGBTHaber.Net
Dünya, Türkiye

Türkiye’nin yüzde 85’i eşcinsel komşu istemiyor

Homofobi ve LGBTİ’lere yönelik nefret suçlarının yaygın olduğu Türkiye’de ‘Eşcinsel komşu ister misiniz?’ sorusuna yüzde 85’lik oranda ‘Hayır’ yanıtı çıktı.

lgbti kapak

Hollanda Sosyal ve Kültürel Planlama Bürosu (SCP), dünyada eşcinsellere yönelik yaklaşımı inceleyerek ülkelere göre homofobinin boyutlarını araştırdı. Araştırmaya göre Ortadoğu LGBTİ’ler için en hoşgörüsüz coğrafi bölge; Türkiye de bu sıralamada.

Türkiye’de her yedi kişiden altısı eşcinsel komşu istemediğini ifade ederken, halkın büyük bölümü eşcinsellere olumsuz gözle bakıyor.

Bu konuda en olumsuz bakışa Azerbaycan ve Ermenistan sahip. Her iki ülkede de halkın yüzde 94’ü eşcinsellerle komşu olmak istemiyor. Zimbabwe, Ruanda, Fas, Katar, Gana, Güney Kore ve Irak ilk 10 sırada.

Eşcinsel komşuya hoşgörüyle yaklaşan ülkeler ise İsveç, İspanya, Hollanda, Uruguay ve Avustralya.

2012’de de benzer bir sonuç çıkmıştı

2012’de Bahçeşehir Üniversitesi öğretim ayesi ve Dünya Değerler Araştırmaları Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yılmaz Esmer’in hazırladığı ‘Türkiye Değerler Atlası 2012′ye göre de hamkın yüzde 87’yle eşcinseller, yüzde 84’le içki içenler, yüzde 76’yla AİDS hastalarıyla komşu olmak istemediği ortaya çıkmıştı.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: