//
LGBTHaber.Net
Türkiye

Seks İşçilerinin Siyasetçilerden Talepleri

Seks işçileri “Bizler de vatandaşız, bizim de milletvekili adaylarından ve siyasi partilerden beklentilerimiz var” dedi, 7 Haziran seçimi öncesi taleplerini açıkladı.

“Bizler de vatandaşız, bizim de milletvekili adaylarından ve siyasi partilerden beklentilerimiz var” diyen seks işçileri, 7 Haziran Genel Seçimi öncesinde siyasetçilerden taleplerini açıkladı.

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık Ve İnsan Hakları Derneği, “Seks işçileri ile görüşürsem, oy kaybederim” söyleminin seks işçilerine yönelik ihlalleri arttırdığını söylerken, siyasetçileri seks işçileriyle iletişim kurmaya ve taleplerini dinlemeye çağırdı.

Seks işçiliği bir emek biçimi

Seks işçilerinin siyasetçilerden talepleri şöyle:

* Seks işçiliğinin bir işçilik/emek biçimi olduğunun kabul edilmesini talep ediyoruz.

* Seks işçileri ile ilgili sorunlarda birincil muhatabın seks işçileri olduğunun kabul edilmesini ve bu bakış açısıyla söylem ve çözüm önerileri üretilmesini talep ediyoruz.

Seks işçileri mevzuatı hazırlanmalı

* Seks işçiliğini çevreleyen ve seks işçilerini suçlu pozisyonuna sokan mevzuatın derhal değiştirilmesini, seks işçilerinin emek ve kimlik eksenli talepleri paralelinde bir mevzuatın oluşturulmasını talep ediyoruz.

* Seks işçilerine yönelen ayrımcılık örnekleri ve şiddet eylemlerinin ortadan kaldırılması için seks işçiliği mevzuatı ve uygulamalarının değiştirilmesi de dahil olmak üzere koruyucu yasal ve fiili önlemlerin alınmasını talep ediyoruz.

* Seks işçilerine yönelik polis operasyonlarının durdurulmasını, seks işçilerini hedef alan ve keyfi her türlü uygulamanın ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.

Cezasızlık son bulmalı

* Seks işçilerine yönelen her türlü hak ihlalinin faillerinin gereken şekilde yargılanmasını ve hak ettikleri cezayı almasını talep ediyoruz.

* Seks işçilerinin özel hayatlarının gizliliği, barınma hakları, konut dokunulmazlığı hakları, her türlü onur kırıcı muameleden azade olma haklarının güvence altına alınmasını talep ediyoruz.

* Seks işçilerine atfedilen “günahkar”, “ahlaksız”, “onursuz”, “kirli” ve benzeri her türlü yakıştırmanın ortadan kaldırılması ve toplumsal algının dönüştürülmesi için toplumsal programların oluşturulmasını talep ediyoruz.

Sosyal politikalar geliştirilmeli

* Özel korumaya ve desteğe muhtaç seks işçilerinin ihtiyaçlarına cevap verecek (göçmen, HIV ile yaşayan, yoksul, engelli, evsiz, trans, eşcinsel, şiddet mağduru, vb.) şekilde tasarlanmış sosyal politikaların ve programların oluşturulmasını talep ediyoruz.

* Seks işçiliği yapmak istemeyen ancak sektörde bulunan kişilerin ihtiyaçlarına göre tasarlanmış ve onları daha fazla mağduriyet içerisine sokmayan çıkış politikalarının üretilmesini talep ediyoruz.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: