//
LGBTHaber.Net
Türkiye

Barış Sulu konuştu: Homofobik Medyaya Teşekkür Etmeli!

LGBTİ örgütleri, HDP adayı Barış Sulu’ya ve HDP’ye yönelik medyadaki homofobik söylemi kınadı. Sulu, “Bu gazetelere nefret suçları yasasının ne kadar gerekli olduğunu topluma gösterdikleri için teşekkür etmek lazım” dedi.

LGBTİ dernekleri Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eskişehir 6. sıra Milletvekili Adayı Barış Sulu’nun LGBT aktivisti kimliğinden ötürü nefret söylemine maruz kalmasını kınadı.

Sulu, bir süredir Star, Sabah, Yeni Akit ve Milli Gazete ile Rehber TV gibi yayın organları tarafından çeşitli haberler ve köşe yazıları aracılığıyla hedef gösteriliyor.

Dün SPoD LGBTİ’nin “Barış Sulu ne yanlış ne de yalnızdır” başlıklı açıklamasının ardından, bugün de KaosGL ve Pembe Hayat Derneği “Homofobi bahane, faşizm şahane” dedi.

Geçtiğimiz Çarşamba Yeni Akit hakkında suç duyurusunda bulunan Sulu, hakkında çıkan diğer hedef gösterici ve nefret söylemi içeren haberlerle ilgili de yasal süreç başlatacağını söyledi.

bianet’e konuşan Sulu “Nefret söylemiyle ilgili bir yasanın ne kadar elzem olduğunu, neden gerekli olduğunu açıkça gösteriyor bu olaylar. Bu yayın organlarına da toplumu bu şekilde bilinçlendirdikleri için de teşekkür etmek lazım” dedi.

“HDP, LGBTİ’leri ilk kez savunmuyor”

KaosGL ve Pembe Hayat Sulu’nun eşcinsel evlilikleri savunması üzerine çıkan yazılara cevaben “HDP ise, LGBT haklarını ilk kez savunmuyor. Halkların Demokratik Partisi’nin kurucu öğelerinden biri olan Barış ve Demokrasi Partisi, TBMM’in gündemine ilk kez LGBT haklarını taşıyan partidir” dedi.

Dernekler, Sulu’nun LGBTİ mücadelesinin içinde yer aldığını, transeksüelliğin hastalık kategorisinden çıkartılması için yürütülen uluslararası kampanyanın yürütücülerinden ve “Bize bir yasa lazım” kampanyasının da örgütleyicilerinden olduğunu ifade etti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yandaş medya ayrımcı ve nefret ideolojisini besleyerek eşcinsel, biseksüel ve transların insan hakları mücadelesini görmezden gelmeye devam edecektir. Türkiye’de eşcinsel, biseksüel ve transların eşit yurttaşlık talepleriyle 2000’li yılların başından beri yürüttüğü anayasa çalışmalarını, ayrımcılık mevzuatı ve eşitlik kurulu çalışmalarını görmezden gelecektir.”

Siyasetçilere ve medyaya çağrı

SPoD LGBTİ, söz konusu medya organlarının yanı sıra Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın da benzer söylemlerde bulunduğunu hatırlattı.

Tüm siyasetçileri ve siyasi parti liderlerini açık kimliği ile siyaset yapan Barış Sulu’ya yönelik homofobik ve ayrımcı tutuma karşı tavır almaya çağıran dernek, medyayı da insan hakları konusunda daha fazla duyarlı olmaya davet etti.

“LGBTİ Hareketi 25 yıllık geçmişinden süzülen iğne ile kuyu kazma sevdasından dün olduğu gibi bugün de vazgeçmeyecektir. LGBTİ Hareketi bugün açık kimlikleri ile siyaset yapacak herkese destek olmaya devam edecektir. Aynı zamanda siyasi partilerle bu konuda işbirliğini de sürdürecektir. LGBTİ hareketi hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmayacağı gibi LGBTİ’lere yönelik ayrımcı, homofobik ve transfobik söylem üreten siyasi partilere ya da siyasetçilere karşı da mücadelesini sürdürecektir.

“Bundan sonraki hedefimiz kimsenin ayrımcılığa uğramadığı bir Türkiye hayalini gerçek kılmaktır. Barış Sulu ne yanlış ne de yalnızdır!”

Kaynak: Bağımsız İletişim Ağı / Çiçek Tahaoğlu

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: