//
LGBTHaber.Net
Dünya

İrlanda eşcinsel evlilikler için kıvılcımı yaktı, Vatikan sonucu hazmedemedi

Eşcinsel evliliklere referandum yoluyla izin veren ilk ülke olan İrlanda’nın ardından Danimarka’ya bağlı özerk bölge Grönland’da da eşcinsel evlilikler kabul edildi. Henüz eşcinsel evliliğe izin vermeyen ülkelerin üzerindeki baskı da arttı.

Vatikan yetkilisi ise İrlanda halkının verdiği kararı “İnsanlığın yenilişi” olarak değerlendirdi.

Fotoğraf: Reuters

Katolik Kilisesi’nin oldukça baskın olduğu İrlanda’da geçen hafta yapılan referandumda eşcinsel evliliklere yüzde 62’lik oy oranıyla ‘Evet‘ çıktı. Bu sonuca göre toplamda 1 milyon 200 bin kişi ‘evet’ oyu kullandı ve İrlanda, eşcinsel evlilikleri kabul eden 19’uncu ülke oldu.

İrlanda’daki tarihi referandumun hemen ardından Grönland parlamentosunda yapılan oylamada 27’ye sıfır oyla eşcinsel evliliklere izin verildi.

İtalya, Avustralya ve Kuzey İrlanda sırada

Bu sonuçların ardından diğer ülkelerde de referandum konusu gündeme geldi. Avustralya, İtalya ve Kuzey İrlanda’da şimdiden eşcinsel evlilikler için referandum baskısı arttı. Kamuoyu anketlerine göre bu ülkelerde LGBTİ hakları ve evlilik için toplumun büyük bir bölümü eşitlik istiyor.

Vatikan’dan homofobik yorum

Ancak Vatikan aynı fikirde değil. Katoliklerin Ruhani lideri Papa Francis’in “Ben kimim ki bir eşcinseli yargılayayım” açıklamasına rağmen Kardinal Pietro Parolin İrlanda’daki referandum sonucuyla ilgili homofobik bir çıkış yaparak, “Bu sonuç beni çok üzdü. İrlanda’da da insanlık kaybetti” dedi.

Parolin’in açıklaması üzerine Vatikan’dan resmi bir açıklama yapılmadı.

Eşcinsel evlilikleri tanıyan ülkeler

Öte yandan eşcinsel evliliklerin tanındığı ülkeler şöyle: Hollanda (2000), Belçika (2003), İspanya (2005), Kanada (2005), Güney Afrika (2006), Norveç (2009), İsveç (2009), Arjantin (2010), İzlanda (2010), Portekiz (2010), Danimarka (2012), Fransa (2013), Uruguay (2013), Yeni Zelanda (2013), Brezilya (2013) ve Birleşik Krallık’ta İngiltere/Galler/ (2013) İskoçya (2015), İrlanda (2015), ABD ve Meksika’nın bazı eyaletleri. Slovenya, Grönland, Finlandiya’da ise eşcinsel evlilikler için yasa Meclis’ten geçti ve yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
%d blogcu bunu beğendi: