//
LGBTHaber.Net
Dünya

Malta’da Trans ve İnterseks Öğrenciler İçin Eğitim Politikası

malta

Malta hükümeti, transseksüel ve interseks çocukların eğitim hayatına dahil edilmesi için hazırladığı eğitim politikası yürürlüğe girdi.

Malta, bu sene başında, interseks çocukların tıbbi müdahaleye zorlanmasını yasaklayan bir yasayı kabul etmişti. Trans ve interseks çocukların eğitim hayatına katılması için hazırlanan politika belgeleri de okullara gönderildi ve trans ve interseks öğrencilerin nasıl destekleneceğine dair önerilerde bulundu. Politika belgesi, okulların tüm öğrencileri kapsayan ve güvenliğini sağlayan bir ortamı yaratma konusundaki sorumluluğuna odaklanıyor. Hazırlanan rehberler, öğrencilerin cinsiyet kimliklerine uygun tuvaletleri seçebilmesi, trans öğrencilerin istedikleri üniformayı giymeleri gibi konuları kapsıyor. Yeni eğitim politikalarına göre, bir öğrenci cinsiyet geçişine dair beyanda bulunduğu ve mahkemeye resmi başvuru yaptıktan sonra okul personeli ve öğretmenler, öğrencinin seçtiği isim ve hitap biçimini kullanacak; öğrencinin cinsiyet kimliğine uygun spor derslerine dahil olmasını sağlayacak. Malta Sivil Özgürlükler Bakanı Helena Dalli, trans öğrencilerin sorunlarını öğrendikten sonra bu politika belgesi üzerinde çalışmaya başladıklarını söyledi. ILGA-Europe’tan Sophie Aujean da, bu politikanın tüm Avrupa’da yaygınlaşabileceğini ifade etti.

Evlilik eşitliği 2014’te gelmişti

Malta hükümetinin, “onarım terapisi” denilen zarar verici uygulamayı yasaklamak için çalıştığı da açıklandı. Malta, eşcinsel evliliği Mayıs 2014’te yasallaştırmıştı. Malta, evlilik eşitliğini tanıyan 22. Avrupa ülkesi olurken, eşcinsel çiftlere evlat edinme hakkı tanıyan 10. Avrupa ülkesi. * Bu haberi PinkNews’ten Türkçeleştirdik.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
%d blogcu bunu beğendi: