//
LGBTHaber.Net
Dünya, Türkiye

Onur Haftası’nı Gökkuşağına Boyayanlar

Tüm dünyada Onur Haftası kamusal alanların gökkuşağına boyanmasıyla kutlanırken, Türkiye’de de belediyeler ilk kez İstanbul LGBTİ Onur Haftası’na destek veriyor.

Onur Haftası’nın başlamasıyla, dünyada birçok yer gökkuşağına boyandı.

Türkiye’de de ilk defa gerçekleştirilen LGBTİ dostu belediyecilik uygulamaları dikkat çekti.

Beşiktaş Belediye Başkanı danışmanı ve LGBTİ aktivisti Sedef Çakmak, Türkiye’de ilk defa belediyelerin Onur Haftası’na destek vermesini şöyle yorumladı:

“Belediyelere kimliklerini gizlemeden giren LGBTİ’lerin ne kadar dönüştürücü bir etkisi olduğunu, LGBTİ haklarını sahiplenmeye hazır ne kadar büyük bir kesim olduğunu büyük bir zevkle izliyorum. Bu destek, logonu gökkuşağına bulamak gibi ufak bir adımla başlar ama bu ufak adımlar bile LGBTİ’lerin hayatında önemli değişimler sağlayacaktır.”

Onur Haftası Komitesi’nden Kağan Şentürk de belediyelerin böyle bir ilke imza atmasının Gezi direnişinin bir kazanımı olduğunu ve Gezi’nin ardından belediye meclislerine açık LGBTİ kimlikleriyle giren aktivistlerin çalışmaları sayesinde gerçekleştiğini söyledi:

“Gezi’nin bir kazanımı olarak açık kimlikli arkadaşlarımız belediye meclislerine girdi. Onların çalışmalarıyla da LGBTİ konuları öncelik kazandı. Onur Haftası giderlerimizi karşılamak için kendi bütçemizi oluşturmaya çalışıyoruz ama yeterli olmuyor. Sponsorlarla çalıştığımızda ise sponsorlar içeriğe müdahale etmek istiyor. Belediyeler ise hiçbir şeye karışmıyorlar ve sadece destek oluyorlar.”

Ataşehir Belediyesi’nden gökkuşağı logosu

Ataşehir Belediyesi, 23. Onur Haftası için logosunu gökkuşağına boyadı.

Belediye, gökkuşağı logosunu Twitter’dan da duyurdu.

Onur Yürüyüşü bayrakları Beşiktaş Belediyesi’nden

Beşiktaş Belediyesi, 27 Haziran Cumartesi günü LGBTİ Onur Haftası resepsiyonu düzenliyor.

Belediye 6. Trans Onur Yürüyüşü ve 23. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’nün 60 metre uzunluğundaki gökkuşağı bayraklarının hazırlanmasını da üstlendi.

Ayrıca Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın mesajıyla, Türkiye’deki çeşitli LGBTİ derneklerine de gökkuşağı bayrakları yolladı.

Şişli Belediyesi’nden Hormonlu Domateslere destek

Şişli Belediyesi, 23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası broşür, afiş, diğer matbaa ve prodüksiyon giderlerini karşıladı.

Belediye ayrıca 11. Hormonlu Domates Ödül Töreni’ne mekan sağladı. Ödül töreni 24 Haziran Çarşamba akşamı Şişli Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Kadıköy Belediyesi de “Yerel yönetimleri ve LGBTİ” paneline mekan sağladı. Panel 26 Haziran Cuma saat 19.00-21.00 arasında Kadıköy’deki Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

İstanbul ABD Konsolosluğu’nda gökkuşağı bayrağı

İstanbul’daki ABD Konsolosluğu’nda gökkuşağı bayrağı bayrağı asıldı. Bayrağın dalgalandığı video, konsolosluğun sosyal medya hesaplarından “Başkan Obama’nın 2015 Haziran ayını #Lezbiyen, #Gey, #Biseksüel ve #Trans #OnurAyı ilan eden bildirgesinin ardından, A.B.D.’nin İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye ve tüm dünyada #LGBT haklarının destekçisi olarak, LGBT hareketinin sembolü olan #gökkuşağı bayrağını sergiliyor” mesajıyla yayınlandı.

ABD’de Onur Ayı ilan edildi

ABD Başkanı Barack Obama, 2015 Haziran ayını LGBTİ Onur Ayı ilan eden bir bildirge yayınladı.

Bildirgede, LGBTİ’lere yönelik işyerinde ayrımcılık konusunda Başkanlık Kararnamesi, onarım terapisinin 18 yaşından küçüklere yapılmasının yasaklanması, gökkuşağı aileler, LGBTİ’lerin barınma sorunu, HİV/AİDS ile mücadele gibi konulara değinildi.

Londra’da gökkuşağı trenler

İngiltere Londra’da trenler Onur Haftası kapsamında gökkuşağına boyandı.

Barclays sponsorluğunda boyanan trenler, sene sonuna kadar Canary Wharf-Stratford güzergahında hizmet verecek.

Londra Köprüsü’nde de gökkuşağı renklerinde yaya yolu yapıldı. (ÇT)

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: