//
LGBTHaber.Net
Türkiye

Sümeyye Erdoğan’ın Pınar İlkkaracan Hakkındaki Şikayeti Reddedildi

Sümeyye Erdoğan’ın feminist aktivist ve akademisyen İlkkaracan’ın bir makalesi nedeniyle yaptığı suç duyurusunun reddedilmesi üzerine, kadın ve LGBTİ örgütleri “eşitlik mücadelesinde önemli bir karar” dedi.

summeyyeerdogan

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) yönetim Kurulu üyesi Sümeyye Erdoğan’ın feminist aktivist ve akademisyen Pınar İlkkaracan hakkında bir makalesi nedeniyle yaptığı suç duyurusu reddedildi.

Kadın örgütleri ortak bir açıklamayla, kararın “dünya ve Türkiye kadın hareketinin hayatın her alanındaki eşitlik mücadelesi yolundaki önemli yargı kararlarından biri olduğunu ve bu mücadeleye Türkiye kadın hareketinin bir katkısı olduğunu” söyledi.

İlkkaracan, şikayete konu olan yazısında hükümet eliyle kurulan kadın örgütlerinin “toplumsal cinsiyet eşitliği”ne karşı “toplumsal cinsiyet adaleti” kavramını bilimsel olarak temellendirme çabalarını yazmış, 1995’te Pekin’de düzenlenen IV. Dünya Kadın Konferansında Papa II. John Paul öncülüğünde aynı tavrın benimsenmeye çalışıldığını ancak başarısız olduğunu anlatıyor.

Ne olmuştu?

İlkkaracan’ın Kazete’de yayınlanan “Vatikan’dan kopya: Toplumsal cinsiyet adaleti” başlıklı yazısı nedeniyle, Sümeyye Erdoğan “hakaret” suçlamasıyla şikayette bulunmuştu.

İlkkaracan ifadesinde, Yönetim Kurulu üyesi olduğu gerekçesiyle Sümeyye Erdoğan’ın KADEM Derneği’ne yöneltilen bir eleştiriyi üzerine alınmasının “hukuksuzluğuna” işaret etmişti.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Ali Fuat Taşkın, şikayeti reddetmişti. Bunun üzerine Sümeyye Erdoğan red kararına itiraz etti. İtirazı inceleyen İzmir 2. Sulh Ceza Hakimi Fethiye Bilici, itirazı kesin olarak reddetti.

“Karar, kadın hareketinin kararlılığının örneği”

Kadın örgütlerinin ortak açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Karar, Türkiye’de, eşitlik kavramını ‘eşdeğerlilik’ ya da ‘adalet’ kavramı ile sulandırmak isteyenler ile hükümetlerden bağımsız olması gereken sivil toplum örgütlerini, aktivistleri  ve akademisyenleri  devletin en üst makamından dava açarak susturmak isteyenlere de bir yanıt olmuştur.

“Bu karar ile eşitlik tartışması, her türlü eleştiri, ifade özgürlüğü ve akademik özgürlük çerçevesinde serbestçe yapılabilecektir.

“Bu başarı, Türkiye kadın hareketinin kararlılığının, örgütlü mücadelesinin ve dayanışmasının yeni bir örneği olmuştur.” (ÇT)

İmzacılar: Adana Kadın Dayanışma Merkezi ve Sığınmaevi Derneği, Adıyaman Kadın Yaşam Derneği, Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği, Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Bağımsız Kadın Derneği- Mersin, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Engelli Kadın Derneği, EŞİTİZ – Eşitlik İzleme Kadın Grubu, Eşit Yaşam Derneği , Gökkuşağı Kadın Derneği, Haklı Kadın Platformu, İstanbul Feminist Kolektif, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı, Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği, Kadınlarla Dayanışma Vakfı, Kadın Partisi, Kaos GL Derneği, Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği, Kırmızı Biber Derneği, Marmara Vakfı -Kadın İş Dünyası, Mersin Lgbt 7 renk Eğitim ve Araştırma Derneği, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği, Muş Kadın Derneği, Sosyalist Feminist Kolektif, Turkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Türk Kadınlar Birliği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Uçan Süpürge Kadın  İletişim ve Araştırma Derneği.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: