//
LGBTHaber.Net
Dünya, Türkiye

Af Örgütü: Türkiye’de LGBTİ Haklarına Saygı Dip Noktasında!

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’nin AİHM’den aldığı “barışçıl toplanma hakkı ihlali”nden mahkum ettiği davaları hatırlatırken, polis şiddetinin soruşturulmasını ve gelecek Onur Yürüyüşlerinin güvenceye alınmasını istedi.

11313029_809847629114389_2146181612799850021_o

Uluslararası Af Örgütü, 28 Haziran’da İstanbul’da gerçekleşmesi beklenen 13. Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesiyle ilgili açıklamasında “Yaşanan olaylar, Türkiye’nin barışçıl toplanma hakkına saygı duyma yükümlülüğünü hiçe sayan otoritelerin barışçıl gösterilere hoşgörüsüzlüğünün en son kanıtıdır” dedi.

Açıklamada Pazar günü Taksim’de yaşananların Türkiye’nin barışçıl toplanma hakkına saygı duyma yükümlülüğünü hiçe sayan otoritelerin barışçıl gösterilere hoşgörüsüzlüğünün en son kanıtı olduğunu belirtildi.

Af Örgütü, Türkiye yetkililerinin yürüyüşü engelleme kararı ile polis tarafından uygulanan aşırı güç kullanımının soruşturma ve gelecek Onur Yürüyüşleri’nin gerçekleşmesini sağlama güvencesi vermesi gerektiğin belirtti.

İstanbul’da Onur Yürüyüşlerinin 2003’ten beri her yıl olaysız gerçekletiğini ve 2014’de yaklaşık 90 bin kişinin bu yürüyüşe katıldığını belirten örgüt, Valilik açıklamasının yürüyüşün yasaklanmasını meşru kılmadığını da söyledi.

Ayrıca açıklamada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye’yi “barışçıl toplanma hakkı ihlali”nden mahkum ettiği, infaz edilmeyi bekleyen 45 kesinleşmiş dava olduğu da hatırlatıldı

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: