//
LGBTHaber.Net
Dosyalar, Türkiye

Basın ‘saldırı’ diyemedi: Olaylı yürüyüş… Müdahale… ‘Top mermisi’

Polisin dün İstanbul’da LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne katılmak için toplananlara gerçekleştirdiği saldırı haberi Türkiye medyasındaki homofobiyi bir kez daha gözler önüne serdi.

Bu yıl İstanbul’da 13’üncüsü yapılması beklenen ancak polisin ölçüsüz saldırısıyla karşılaşan Onur Yürüyüşü öncesi hükümete yakın medyanın yürüyüşe karşı takındığı tavır, yürüyüşün ardından diğer gazetelere de yansıdı.

Hükümet yanlısı basın polis şiddetini görmezden gelip 1’inci sayfalarına taşımazken anaakım basın ise polis saldırısını ‘müdahale’ olarak nitelemeyi tercih etti.

Vatan’dan çirkin ve biçimsiz ‘söz oyunu’: Top mermisi
vatan

Vatan gazetesi, iç sayfasında gördüğü polis saldırısı haberine ‘Yürüyüşe boyalı ‘top mermisi” başlığını attı. ‘Top mermisi’ ifadesiyle ne kastedildiği anlaşılmazken, başlıkta bu ifadenin tırnak içinde yer alması da dikkat çekti.

Valiliğin ‘Ramazan hassasiyeti’ nedeniyle yürüyüşe izin vermediği bilgisinin verildiği haberde, “Boyalı top mermisinin de kullanıldığı müdahale sonucu, bazı göstericiler ara sokaklara dağılırken, bazı göstericiler ise iş yerlerine sığındı” denildi.

Milli Gazete, yapılamayan yürüyüşün haberini yazdı
milli-gazete_2015-06-29

LGBTİ bireylere yönelik nefret saçan haberleriyle bilinen Milli Gazete,‘Adım adım onursuzluk’ başlığıyla verdiği haberinde, daha başlamadan saldırıya uğrayan yürüyüş sanki gerçekleşebilmiş gibi bir haber kaleme aldı.

“İnsan yaratılışına aykırı olan ve Allah’ın (C.C.) haram kıldığı sapkınlık propagandası yapanlar dün İstanbul’un göbeğinde yürüyüş yaptı” diye yazan Milli Gazete, ‘sözde onur yürüyüşü’ dediği etkinliği de ‘rezil’ olarak niteledi.

Milliyet’in sözlüğünde ‘saldırı’ ‘olaylı’ demekmiş

milliyet_2015-06-29

Milliyet, yürüyüş için toplanan insanlara polis saldırısını ‘Olaylı yürüyüş’başlığıyla duyurmayı tercih etti. Haberin detaylarında saldırının nasıl gerçekleştiği anlatılırken, boyalı top mermisi ifadesini kullanan Milliyet, Vatan’ın aksine bu ifadeyi tırnak içine almaya gerek görmedi.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: