//
LGBTHaber.Net
Türkiye

Onur Haftası Komitesi: Valilik ve Polis Suç İşledi, Seneye Yine Yürüyeceğiz

Onur Haftası Komitesi, “Gösteri hakkını kullananlara saldırmak yerine, olası saldırıları önleyin” dedi. Komite İçişleri Bakanı, Vali ve Emniyet Müdürü hakkında suç duyurusunda bulunacak.11269772_809849649114187_2491749662472043189_o

İstanbul LGBTİ Onur Haftası Komitesi, bugün yaptığı basın açıklamasıyla 13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’nün hukuka ve kanuna aykırı bir şekilde engellendiğini vurgularken, “Valilik hukuka ve kanuna aykırı karar verdi, suç işledi. Kolluk kuvvetleri, Valiliğin kanuna aykırı bu emrini uygulayarak suça iştirak etti” dedi.

Komite, veren İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve kanunlara aykırı emri uygulayan İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

LGBTİ’ler siyasi partileri, sendikaları, demokratik kamuoyunu ve uluslararası sivil toplum örgütlerini de 2 Temmuz Perşembe günü saat 12.30’da Çağlayan Adliyesi’ne çağırdı. Yürümesi engellenenler, bireysel şikayet dilekçelerini sunacak.

Açıklamada, LGBTİ ve Müslüman kimliklerinin iki zıt kimlikmiş gibi karşı karşıya getirildiği ve böylece bir gerilim üretildiğini söylendi. Böyle gerilimlerin LGBTİ’lere yönelik saldırılara zemin hazırladığının belirtildiği açıklamada, “Hükümet ve valilik bundan sonra LGBTİ’lere yönelik gerçekleştirilecek her türlü saldırıdan doğrudan sorumlu olacaktır” denildi.

Türkiye 2 gün önce BM’de LGBTİ haklarına “evet” dedi

Komite, 26 Haziran’da Birleşmiş Milletler’de LGBTİ hakları konusunda güvence veren hükümetin, 28 Haziran’da Onur Yürüyüşü’ne yasal bir gerekçe göstermeksizin saldırmasının anlaşılmaz bir durum olduğu belirtildi.

26 Haziran’da Türkiye, Norveç’in sunduğu “Türkiye’nin insan haklarına bağlı yükümlülüklerini uygularken, LGBTİ’leri de içerecek şekilde, sivil toplumun sürece dahil edilmesinin sağlanması” tavsiyesini kabul etmiş ve Birleşmiş Milletler çatısı altında kabul ettiği tavsiyeleri uygulayacağını duyurmuştu.

“Saldırmak yerine saldırıyı önleyin”

Komitenin açıklamasından satırbaşları şöyle:

* İstanbul Valiliği, yürüyüşe bazı grupların tepki göstereceği duyumunu aldıklarını belirtti. Böyle bir istihbarat varsa valiliğin ve kolluk kuvvetlerinin yapması gereken, gelebilecek saldırılara karşı önlem almak olmalıdır, gösteri hakkını kullanan gruba saldırmak değil.

* 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve Anayasanın ilgili maddesi açıktır. Şöyle ki bu tür yürüyüşler valiliğin iznine bağlı değildir, hatta resmi makamlara bildirim yükümlülüğü dahi bulunmamaktadır. Yani 28 Haziran Pazar günü Taksim’de yapılması planlanan 13’üncü LGBTİ Onur Yürüyüşünün kanuna aykırı bir tarafı yoktur.

* Engellenen yürüyüş sonrası hala sokaklarda bulunan insanlara yönelik saldırılar devam etmiş, polisin kapanış partilerinin olduğu sokaklara ve mekanlara gaz kapsülleri ve plastik mermilerle saldırısı gece yarısına kadar sürmüştür. Polisin bu tavrı bildirimde bulunulmayan bir yürüyüşe müdahaleden öte kimliklerimize ve varoluşumuza yönelik bir saldırı olduğunu gösterir niteliktedir.

Yürüyüş bundan sonra da her yıl devam edecek

Onur Haftası Komitesi, 1969’daki Stonewall İsyanının yıldönümüne denk gelen İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’nün, bundan sonra da her yıl gerçekleştirilmeye devam edeceğini söyledi.

“Hangi hükümet gelirse gelsin biz varoluş mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Yıllardır süren baskılara karşı nasıl direndiysek bundan sonrakilere de aynı şekilde direnmeye devam edeceğiz. Buradayız, alışın, gitmiyoruz!” dedi.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: