//
LGBTHaber.Net
Dünya, Türkiye

“Türkiye Hükümeti LGBTİ’leri Hem Yaraladı Hem Aşağıladı”

Uluslararası Gey ve Lezbiyen İnsan Hakları Komitesi (IGLHRC), Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısını kınadı, “Yaralamalara ek olarak aşağılayarak, hükümet kendi davranışlarının içerdiği şiddeti tanımayı bile reddediyor” dedi.

11270585_809849529114199_2139800347736486799_o

Uluslararası Gey ve Lezbiyen İnsan Hakları Komitesi (IGLHRC),  13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis saldırısı hakkında bir açıklama yaparak, Türkiye hükümetinin LGBTİ’lerin barışçıl toplanma hakkını güvence altına alması gerektiğini söyledi.

IGLHRC’nin açıklamasında, polisin gün içinde engellediği basın açıklamasına, gazetecileri gözaltı girişimine ve ardından barışçıl göstericilere saldırmasına değinildi.

IGLHRC Başkanı Jessica Stern, Türkiye hükümetinin senelik LGBTİ Onur Yürüyüşü dahil, barışçıl toplanma hakkını güvence altına alma sorumluluğunu hatırlatırken, “Polis, bunun yerine barışçıl göstericilere tazyikli su, biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı. Tüm bu yaralamalara ek olarak bir de aşağılayarak, hükümet kendi davranışlarının içerdiği şiddeti tanımayı bile reddediyor” dedi.

IGLHRC Ortadoğu ve Kuzey Afrika koordinatörü Hossein Alizadeh de “Türkiye otoriteleri, ne olduğuyla ilgili hikayesini sürekli değiştiriyor. Yine de medyada çıkan haberler, polisi pankartlar açıldıktan sonra saldırdığını gösteriyor. Bu da asıl amacın hükümet karşıtı sesleri susturmak olduğunu ortaya koyuyor” diye konuştu.

Açıklamada, 2003’ten beri düzenlenen Onur Yürüyüşü’nün ilk defa engellendiği belirtilirken, bu engellemenin AKP’nin Parlamento’daki çoğunluğunu kaybettiği 7 Haziran seçimlerinin hemen ardından geldiği de söylendi.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: