//
LGBTHaber.Net
Türkiye

Bülent Arınç ve Homofobik Tarihi

Başbakan Yardımcısı Arınç, LGBTİ Onur yürüyüşü hakkında “Bunların güpegündüz çırılçıplak, İstanbul’un göbeğinde eğlenmeleri ve CHP ve HDP’li milletvekillerinin bunlara destek olması fevkalade üzüntü vericidir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul’da düzenlenen 13. Onur Yürüyüşü için “Bunların güpegündüz çırılçıplak hale gelip, İstanbul’un göbeğinde meydan okumaları eğlenmeleri ve ne yazık ki CHP ve HDP’li milletvekillerinin bunlara destek olması fevkalade üzüntü vericidir” dedi.

Mardin’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, cinsel yönelimlerin toplumun inanç, gelenek, örf ve adetlerinde hoşlanılan işler olmadığını söylerken şöyle konuştu:

“Maalesef özellikle hanım kardeşlerimizin bulunduğu bir yerde söylemekten haya ediyorum ama birileri bunu onur haline getiriyor. Bunların güpegündüz çırılçıplak hale gelip, İstanbul’un göbeğinde meydan okumaları eğlenmeleri ve ne yazık ki CHP ve HDP’li milletvekillerinin bunlara destek olması fevkalade üzüntü vericidir”

Diyarbakır’da bir kadının HDP’nin LGBTİ haklarını da kapsayan seçim broşürlerini görünce HDP’den ayrıldığını kendisine anlattığını ifade eden Arınç şunları söyledi:

“Bunu okuduktan sonra bu kişi ‘lanet olsun sizden ayrılıyorum’ dediğini belirtti. Bu hassasiyeti gösteren kaç kişi vardır, bilmiyorum ama o yürüyüşe katılanları, destekleyenleri içlerinde kadınlı erkekli milletvekillerinin, CHP’den de 5-10 milletvekilinin bulunduğunu biliyorum. Bunlar hakkındaki takdiri milletimize sunuyorum. Milletimiz bunu beğeniyor, alkışlıyorsa arkalarından gitmeye devam etsinler. Milletimiz bunları yanlış biliyor, eleştiriyorlarsa sandıkta gereğini yapsınlar.”

Arınç’ın homofobi tarihi
Bülent Arınç’ın bu açıklaması homofobik nefret söylemi içeren ilk sözleri değil. Arınç, 2011 yılında internet yasağına ilişkin katıldığı bir TV programında internet sansürüne karşı tepki gösterenlere “pornocu” diyen Arınç, gösteri yapanların “garip insanlar” olduğunu söyledi ve “Kaos GL”nin adını da “affedersiniz” diyerek telaffuz etti.
Arınç, Aralık 2014’te ise Meclis kürsüsünden alaycı bir ifadeyle, “Mahmut Tanal Bey, translarla basın toplantısı yaptı, arkadaşımız, onların hakkını savundu. Yani Meclis kürsüsüne veya basın toplantısına herkesi çıkarmak mümkün ama böylesi cesaret ister” dedi.
Arınç’ın siyasi rakiplerine karşı homofobik ve transfobik nefret söylemine başvurduğu bir diğer konuşması da Ocak 2015’te gerçekleşti. Arınç yine alaycı bir ifadeyle, “HDP lezbiyenler, biseksüeller, translar da dahil olmak üzere farklı seçmen gruplarının oylarını da almıştır” dedi.
Ülke içerisinde homofobik nefret söylemini yaygınlaştıran ve hedef gösteren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cenevre’deki Evrensel Periyodik İnceleme Ocak 2015 Türkiye oturumunda LGBTİ’lere yönelik ayrımcı bir mevzuat olmadığını iddia etti. Arınç, LGBT’lere yönelik özel bir düzenleme olmamasının haklarının yok sayıldığı anlamına gelmediğini öne sürdü.
* KaosGL ve Yıldız Tar’ın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
%d blogcu bunu beğendi: