//
LGBTHaber.Net
Dünya

İtalyan müsteşar eşcinsel evlilikleri için açlık grevinde

İtalya Anayasal Reform ve Parlamento İlişkileri Bakanlığı Müsteşarı Ivan Scalfarotto, eşcinsel evliliklerinin yasal hale getirilmesi talebiyle açlık grevine başladı. Kendisi de eşcinsel olan ve LGBTİ hakları aktivisti olarak tanınan Scalfarotto, günde sadece 2 cappuccino içtiğini açıkladı.

İktidardaki Demokratik Parti’nin eski başkan yardımcısı da olan 49 yaşındaki Ivan Scalfarotto, bugün blog sitesinde yayımladığı yazısında eşcinsel birlikteliklerinin İtalyan yasaları tarafından tanınmamasını protesto amacıyla açlık grevine başladığını duyurdu. Scalfarotto, ABD’de Yüksek Mahkeme’nin eşcinsellerin evlenmesini anayasal hak ilan eden kararına atıfta bulunarak, “İtalya’nın da sonunda Kentucky’ye yetişmesi, ya da en azından yaklaşabilmesi için çalışanlara destek verme vakti geldi” diye yazdı. Müsteşar, İtalya’da eşcinsel evliliklerini yasal hale getirmek için bir takvim belirlenene kadar açlık grevini sürdüreceğini yazdı. Scalfarotto, sadece LGBTİ bireylerin değil, bütün iyi niyetli, ileri görüşlü İtalyanların eşcinsellerin haklarını savunmaları çağrısı yaptı.

Açlık grevine 29 Haziran’da başlayan Scalfarotto, bunu 3 gün sonra kamuoyuna duyurma gerekçesini ise “İlk kez açlık grevine gidiyorum. (Açıklamadan önce) yemek yememeyi başarıp başaramayacağımı görmek istedim” diye açıkladı.

Açlık grevi yapan ilk hükümet yetkilisi

Scalfarotto, La Repubblica gazetesine yaptığı açıklamada, geçen pazartesi gününden bu yana “radikaller gibi günde sadece 2 cappuccino içtiğini” de söyledi.

İtalya’da Radikal Parti üyeleri, açlık grevlerinde cappuccino içmeleriyle biliniyor. Radikal Parti lideri Marco Pannella bir röportajında, açlık grevlerinde günde 3 cappuccino içerek beynin fonksiyonlarını sürdürebilmesi için gerekli şeker ve kalori takviyesini sağladıklarını söylemişti.

La Repubblica, Scalfarotto’nun İtalya’da bugüne kadar açlık grevine giden ilk hükümet yetkilisi olduğunu vurguladı.

İtalya’da eşcinsel birlikteliklerini kanuni olarak tanıyan yasa tasarısı, özellikle eşcinsel çiftlerin birbirlerinin çocuklarını evlat edinmesi maddesi yüzünden muhafazakarların tepkisiyle karşılaşmış ve Senato’da bloke edilmişti.

Katolik Kilisesi’nin siyasi ve toplumsal açıdan halen büyük etkiye sahip olduğu İtalya, Batı Avrupa’da eşcinsel birlikteliklerine yasal statü tanımayan tek ülke.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: