//
LGBTHaber.Net
Dünya, Türkiye

Avrupa Konseyi LGBTİ Aktivistine Saldırı Nedeniyle Türkiye’yi Uyardı

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, aktivist Kemal Ördek’e yönelik saldırı hakkında açıklama yaptı. Türkiyeli yetkilileri LGBTİ’lere yönelik nefret söylemine müsamaha göstermeyeceklerini açıkça beyan etmeye çağırdı.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Türkiye’de LGBTİ’lere yönelik artan nefret söylemini ve aktivist Kemal Ördek’e yönelik saldırıyı kınayan bir açıklama yayınladı.

Onur Yürüyüşü’nün engellenmesi ve polisin şiddetli müdahalesiyle ilgili üzüntüsünü geçen hafta dile getirdiğini hatırlatan Muiznieks, evinde cinsel saldırıya uğrayan LGBTİ aktivisti Ördek’e yönelik polis memurlarının tavrını şaşkınlıkla karşıladığını ifade etti.

Türkiye’de LGBTİ’lere karşı artan şiddetten endişe duyduğunu belirten Muiznieks, Türkiye yetkililerini LGBTİ’lere yönelik nefret söylemi ve suçlarına müsamaha göstermeyeceklerini açıkça beyan etmeye çağırdı.

Muiznieks’in açıklaması şöyle:

“Geçtiğimiz hafta, İstanbul Onur Yürüyüşü’nün engellenmesi ve Türk polisinin katılımcılara yönelik şiddet içeren müdahalesi konusundaki üzüntümü dile getirmiştim.

“Bu hafta, LGBTİ bireylere yönelik Ankara’daki poster kampanyası ve LGBTİ hakları aktivisti Kemal Ördek’e yönelik saldırıdan haberdar oldum. Özellikle, (Kemal Ördek’e yönelik saldırıda) polis memurlarının mağdurun maruz kaldığı şiddeti önemsizleştirerek görevlerini yerine getirmemeleri, delil toplamayı reddetmeleri, saldırganları korumaları ve kendilerinin de nefret söylemi kullanması beni rahatsız etti.

“LGBTİ bireylere yönelik artan tahammülsüzlük ve şiddet iklimini ortaya koyan ve İstanbul Onur Yürüyüşü katılımcılarına yönelik polis saldırısından cesaret almış gibi görünen bu gelişmeler hakkında endişeliyim. Yetkilileri, LGBTİ bireylere yönelik nefret söylemi ve nefret suçlarına müsamaha gösterilmeyeceğini; saldırganların yargı önüne çıkarılacağını ve caydırıcı yaptırımlarla cezalandırılacağını açıkça beyan etmeye çağırıyorum. Türkiye yetkilileri, kolluk kuvvetleri arasındaki transfobi ve homofobiyle mücadelede kararlı adımlar atmalıdır.”

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
%d blogcu bunu beğendi: