//
LGBTHaber.Net
Genel

BM İnsan Hakları Komiseri Türkiye’yi şiddete karşı göreve çağırdı!

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Rupert Colville, LGBTİ aktivisti Kemal Ördek’e yönelik saldırı hakkında açıklamasında Türkiye’deki yetkilileri şiddet ve ayrımcılığa karşı mücadele için etkin önlemler almaya çağırdı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Rupert Colville, Türkiye’de LGBTİ’lere yönelik artan nefret söylemi ve LGBTİ aktivisti Kemal Ördek’in yaşadığı saldırı hakkında açıklama yaptı.

Colville, Türkiye’deki yetkilileri homofobik ve transfobik şiddet ve ayrımcılığa karşı mücadele için etkin önlemler almaya çağırdı.

Colville, Türkiye’nin Evrensel Periyodik Değerlendirme sırasında LGBTİ bireyler hakkında verdiği taahhüdü de hatırlattı. Colville’in açıklaması şöyle:

“Türkiye’de LGBTİ’lere yönelik ayrımcı tavır ve şiddetin kışkırtılması konusunda oldukça endişeliyiz. Ankara’da LGBTİ bireyleri öldürme çağrısı yapan afişler, İstanbul’da eşcinsel bir erkek grubuna yönelik homofobik saldırı ve Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği kurucusu ve hak savunucusu Kemal Ördek’e yönelik cinsel saldırı, darp ve gasp, sadece son iki haftada kayda geçen olaylar arasında yer alıyor. (Kemal Ördek’e yönelik saldırıda) Polis memurlarının saldırıyı önemsizleştirmesi, ayrımcı bir dil kullanması, mağduru şikayetinden vazgeçirmeye çalışması ve saldırganların tehditlere karşın herhangi bir güvenlik sağlamaması konusundaki iddialar hakkında da endişeliyiz. Bu olaylar, 13. İstanbul Onur Yürüyüşü’nde barışçıl bir şekilde toplanan bireylere polisin dayanağı olmayan şiddet kullanımını takiben gerçekleşti.

“Yaşama, özgürlük, fiziksel bütünlük, mahremiyet ve eşitlik dahil tüm temel insan haklarını ayrımcılık yapmaksızın ve keyfi kısıtlamalara başvurmadan güvence altına almaktan herkes sorumludur. Türkiye yetkililerini, homofobik ve transfobik şiddet ve ayrımcılığa karşı mücadele için etkin önlemler almaya; LGBT bireylerin barışçıl toplanma ve ifade özgürlüğünü garanti altına almaya ve suç mağduru LGBT bireylere saygı ve haysiyet çerçevesinde davranmaya çağırıyoruz. Bu, LGBT’lere yönelik şiddet ve nefret söylemini kınamayı; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık ve nefrete karşı yasal düzenleme yapmayı ve kamu görevlilerinin ayrımcı tavırlarını önleyecek politikalar benimsemeyi kapsıyor.

“Yetkililerin insan hakları ihlallerindeki cezasızlığı, çabuk, etkili, bağımsız ve tarafsız soruşturmalarla ve adil yargılama standartlarını uygulayarak önlemesi kritik önem taşıyor. Bu bağlamda, Türkiye’nin Evrensel Periyodik Değerlendirme sırasında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli hak ihlallerinde soruşturma, kovuşturma ve cezalandırmayı garanti altına alan taahhüdünü memnuniyetle karşılıyoruz. BM İnsan Hakları Ofisi, bu çabaları desteklemeye hazırdır.”

Ördek’e saldırı Avrupa Konseyi ve TBMM’ye de taşındı

LGBTİ aktivisti Kemal Ördek, 5 Temmuz Pazar gecesi Ankara’daki evinde cinsel saldırıya uğramış, “Şu Lut kavmi de bir türlü bitmedi” diyen polise “Biz erkek adamız memur bey, siz bizim halimizden anlarsınız” dediği iddia edilen saldırganlar serbest bırakılmıştı. Ördek yaşananları bianet’eanlatmıştı.

Saldırının ardından Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks konuyla igili yazılı bir açıklama yayınlayarak Türkiye yetkililerini LGBTİ’lere yönelik nefret söylemi ve suçlarına müsamaha göstermeyeceklerini açıkça beyan etmeye çağırmıştı.

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal ve CHP Malatya milletvekili Veli Ağbaba da konuyu Meclis’e taşıyarak, Ördek’e yönelik saldırı ve ardından yaşananları İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’e sormuştu.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
%d blogcu bunu beğendi: