//
LGBTHaber.Net
Türkiye

Kadınlar Savaşa Karşı Sokaktaydı

Barış için Kadın Girişimi’nin çağrısıyla Kadıköy’de toplanan yüzlerce kadın, tava, zil, tef, tencere, darbuka, düdük, davullarıyla savaşa karşı ses çıkardı.

Saat 19.00’da Kadıköy Eminönü iskelesinde bir araya gelen kadınlar, tava, zil, tef, tencere, darbuka, düdük, davullarıyla savaşa hayır, dedi.

Eylem slogansız, bayraksız, flamasız gerçekleştirildi.

“Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç. Savaşa karşı kadınlar mücadeleye” pankartı açan kadınlar zılgıtlarla Kadıköy-Beşiktaş iskelesine kadar yürüdü.

Kalabalık basın açıklaması için meydanda toplandı. Basın açıklaması Türkçe ve kürtçe okundu.

Basın açıklamasının Türkçesini Prof. Dr. Nükhet Sirman okudu. Sirman, “Bulunduğumuz her yerde barış için toplanalım, her yerde barış konuşalım, ölülerimize yas tutalım, yaşayanlara sahip çıkalım. Barış için her yerde ses çıkaralım” diye konuştu.

Kürtçe basın açıklamasını ise Xunav Altun okudu. Ardından SKM sözcücü Düriye Sezgin kısa bir konuşma yaptı. Sezgin, “Suruç’a oyuncaklarıyla, fidanlarıyla gittiler. Bize onların başlattığı bu kampanyayı büyütmek kalıyor. Bizler barış elçileri olarak onların bıraktığı yerden devam edeceğiz. Onları unutmayacağız. Onların taziyelerini ziyaret ederek, yaralılarımızı ziyaret ederek unutmadığımızı göstereceğiz” dedi.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bundan 4 yıl önce bir soğuk Aralık günü 34 Roboski’li genç insanı toprağa vermiştik. Sorumluları bulunmadı, yargılanmadı. Şimdi zehir gibi bir Temmuz günü 31 genç erkek ve kadın onların yanına düştü. Roboskilileri öldükten sonra tanıdık. Bu sefer katliama uğrayanlar yaşarken yoldaşımız, arkadaşımızdı.

“Kimimiz yüzünden hiç gülümseme eksik olmayan Ezgi’yi, kimimiz Beşiktaş’tan Polen’i, kimimiz Maltepe’den Duygu’yu, kimimiz Kadiköy’den Ece’yi, kimimiz Gezi’den, Validebağ’dan tanıyoruz elinden Trabzonspor bayrağını düşürmeyen Koray Çapoğlu’nu.

“Çok güzel insanlardı, tanığız.

“Kendi elleriyle yaptıkları boncukları satmış, kazandıkları parayla oyuncak almış Kobanê’ye gidiyorlardı.

“Sonra hepsi birer birer satranç taşı gibi düştüler. Cesedleri yerde kaldı. Yerden kaldırmaya çalışanlara gaz sıkıldı. Öyle yalnız yattılar bir süre. Suruç halkı el verip kaldırıncaya dek. Şimdi Roboski’li kardeşlerine karıştılar.

“Sevgili kadınlar,

“Roboski’de son olmadı. Suruç’ta son olsun. Erkeklerin getiremediği. Hala durmadan “ama”sız cümle kurmadığı, iç rahatlığıyla ve sartsiz saf tutmadığı, savaşa dur demediği yerde biz barışı yaratalım.”

20 Temmuz’da Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla Suruç’tan Kobanê’ye gidecek gençler, Amara Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaparken düzenlenen canlı bomba saldırısında 32 kişi hayatını kaybetmiş, 100’e yakın kişi yaralanmıştı.

Kaynak: Bianet

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
%d blogcu bunu beğendi: