//
LGBTHaber.Net
Dünya, Türkiye

Uluslararası LGBTİ Örgütlerinden Başbakan Davutoğlu’na Mektup

Avrupa’da faaliyet gösteren LGBTİ ve seks işçileri dernekleri, Başbakan Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Öztürk’e mektup yazarak, Kemal Ördek’in güvenliğinin sağlanmasını ve ayrımcılık yapan polislere soruşturma açılmasını istedi.

Avrupa’da faaliyet gösteren LGBTİ ve seks işçileri dernekleri, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’e LGBTİ aktivisti Kemal Ördek’in maruz kaldığı saldırı ve polisin tavrıyla ilgili ortak bir mektup gönderdi.

Mektupta Kemal Ördek’in güvenliğinin sağlanması için Başbakan ve İçişleri Bakanı’ nın ellerinden geleni yapması gerektiği ve Ördek ile avukatına ayrımcı tavırlarla yaklaşan, Ördek’i şikayetçi olmaması için ikna etmeye çalışan polis memurları hakkında soruşturma başlatılması gerektiği ifade edildi.

“Saldırganlar serbest, Ördek saklanıyor”

Transgender Europe (TGEU), Uluslararası LGBTIQ Gençlik Örgütü (IGLYO), Uluslararası LGBTI Derneği Avrupa Birimi (ILGA-Europe), Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Asya Seks İşçileri Ağı (SWAN), Avrupa Seks İşçilerinin Hakları Uluslararası Komitesi’nin (ICRSE) ortak mektubunda LGBTİ’lere yönelik ayrımcılığa karşı siyasi irade eksikliği eleştirildi.

Beş örgüt mektupta, kanun uygulayıcılarının tavrı karşısında şaşkınlıklarını dile getirirken, bu saldırının ve polis memurlarının tavrının tekil bir olaya değil, LGBTİ’lere ve seks işçilerine yönelik artan düşmanlık iklimine işaret ettiğini söyledi.

“Saldırganlar serbestçe dolaşırken, Kemal Ördek devam eden tacizlerden dolayı saklanmak zorunda kalıyor” diyen hak örgütleri, İstanbul Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis saldırısı ve Ankara’da eşcinselleri öldürme çağrısı yapan afişleri de hatırlattı.

Trans Cinayetleri İzleme Projesi verilerine göre, Türkiye’nin trans cinayetlerinde Avrupa öncüsü olduğunun belirtildiği mektupta, transfobi ve seks işçilerine yönelik nefretin durdurulması için devlet yetkililerinin hala adım atmadığı belirtildi.

Hak örgütleri, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden doğan yükümlülüklerini ve Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu, İstanbul Sözleşmesi olarak anılan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev içi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”ni hatırlattı.

Mektubun İngilizce tam metni için tıklayın.

Ne olmuştu?

LGBTİ aktivisti Kemal Ördek, 5 Temmuz Pazar gecesi Ankara’daki evinde cinsel saldırıya uğramış, “Şu Lut kavmi de bir türlü bitmedi” diyen polise “Biz erkek adamız memur bey, siz bizim halimizden anlarsınız” dediği iddia edilen saldırganlar serbest bırakılmıştı. Ördek yaşananları bianet’eanlatmıştı.

Saldırının ardından Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks konuyla igili yazılı bir açıklama yayınlayarak Türkiye yetkililerini LGBTİ’lere yönelik nefret söylemi ve suçlarına müsamaha göstermeyeceklerini açıkça beyan etmeye çağırmıştı.

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal ve CHP Malatya milletvekili Veli Ağbaba da konuyu Meclis’e taşıyarak, Ördek’e yönelik saldırı ve ardından yaşananları İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’e sormuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Rupert Colville de yazılı bir açıklamayla Türkiye’nin Evrensel Periyodik Değerlendirme sırasında LGBTİ bireyler hakkında verdiği taahhüdü hatırlatarak, yetkilileri homofobik ve transfobik şiddet ve ayrımcılığa karşı mücadele için etkin önlemler almaya çağırmıştı.

Haber: Bianet.org

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: