//
LGBTHaber.Net
Dünya

“Homofobi ile Irkçılık Aynı Türden Suçlar”

İsrail’de Eşcinsel Onur Yürüyüşü’nde 16 yaşındaki bir genç kızı; Batı Şeria’da 18 aylık bir bebeği öldüren şiddet saldırıları Tel Aviv, Kudüs ve Hayfa’da binlerce kişinin katıldığı protestolarla kınandı

-tahrik-ve-kin-alevi-israil-de-yayiliyor--5906165

İsrail, perşembe günü birkaç saat arayla yaşanan şiddet olaylarının şokuyla homofobi veFilistinlilere yönelik ayrımcılığı tartışıyor. Perşembe akşamüstü saatlerinde Batı Kudüs’te “Eşcinsel Onur Yürüyüşü” düzenleyen İsrailli gruba ultra Ortodoks bir Yahudi tarafından bıçaklı saldırı yapılmış, 6 kişi yaralanmıştı. Yaralanan 16 yaşındaki Şira Banki, hastahanede sürdürdüğü yaşam mücadelesini dün kaybetti. Aynı akşam, Batı Şeria’da Nablus kentinin güneydoğusundaki Duma beldesinde Filistinlilere ait bir evin Yahudi yerleşimciler tarafından kundaklanmasıyla 18 aylık, Ali Devabişe isimli bir bebek hayatını kaybetmişti.

‘Kiliseler de yanar’

Toplumu temellerinde sarsan iki saldırıya tepki için Tel Aviv, Kudüs ve Hayfa’nın da aralarında bulunduğu birçok şehirde “şiddet karşıtı” gösteriler yapıldı. Tel Aviv’de binlerce İsrailli, iki farklı noktada toplandı. Eşcinsellere düzenlenen saldırıyı protesto edenler Meir Park’ta bir araya gelirken, Filistinli aileye yönelik saldırıya karşı eylem gerçekleştirenler Rabin Meydanı’nda buluştu.

‘Homofobiyle ırkçılık aynı’
Gösteriye katılan eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, “Yahudi terörizmi demokrasimizin altını oyuyor, bu ülkeyi üzerine temellendirdiğimiz adaleti zedeliyor” dedi. Peres, İsrail BaşbakanıBinyamin Netanyahu’yu ima ederek “İsrailli Araplara karşı insanları kışkırtanlar, kiliseler ve camiler ateşe verildiğinde hatta bir bebek gecenin karanlığında yakıldığında şaşırmamalı” dedi.
Arapların ağırlıklı olarak yaşadığı Hayfa’da düzenlenen gösteride de, Filistin bayrakları açılarak, “Devlet destekli terörizm”, “Homofobi ve ırkçılık aynı türden suçlar” ve “İşgale son” pankartları taşındı.
İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin de Kudüs’teki gösteriye katılarak  bir konuşma yaptı. Rivlin, “Tahrik, şiddet, nefret ve kin alevleri topraklarımızda yayılıyor. Bu alevler; Tevrat adına, hukuk adına, İsrail sevgisi adına kan akmasına izin veriyor” ifadelerini kullandı.
Başbakan Binyamin Netanyahu, Tel Aviv’deki gösteride ekrandan verilen video konuşmasında Eşcinsel Onur Yürüyüşü’ne saldırının ‘Yahudi halkının ruhuna aykırı olduğunu’ öne sürdü.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: