//
LGBTHaber.Net
Dünya

Rusya eşcinsel emojileri yasaklamak istiyor

Rusya, çocukları homoseksüelliğe teşvik ettiği gerekçesiyle dijital ortamlardaki gay-temalı emojileri incelemeye aldı.

gay-emoji

Özellikle ABD’de eşcinsel evliliğinin yasallaşmasıyla birlikte teknoloji sektöründen eğlence sektörüne birçok firma bu kararı desteklediğini belirtmişti. Hatta bu bağlamda Facebook, iOS gibi platformlarda da gay-temalı çeşitli emojiler belirmeye başlamıştı. Eşcinselliği reddeden ülkeler arasında bulunan Rusya ise, dijital ortamlardaki bu gay-temalı emojileri incelemeye almış durumda. Gerekçe olarak ise Rus çocukları homoseksüelliğe teşvik etmesi gösteriliyor.

Eşcinsellik içeren emojilerin homoseksüellik propagandası altında Rusya’nın kanunları çiğnediğini düşünen Rus senatör Mikhail Marchenko, bu bağlamda emojilerin incelenmeye alınacağını belirtiyor.

İncelemenin şimdilik sadece Facebook‘taki emojileri kapsadığını da belirtmekte fayda var. Twitter ve diğer platformların akıbetine ise yapılan incelemenin ardından karar verilecek.

Emoji Kiss

İncelemeyle birlikte Rusya yönetiminin bu emojilerin Facebook’tan kaldırılmasını talep edeceği; Facebook bu talebe olumlu cevap vermezse de, Facebook’un Rusya’da erişime kapatılacağı düşünülüyor. Zira Rusya’nın bu kanunları çiğneyen web sitelerini kapattığı biliniyor.

Daha önce Rusya merkezli online LGBT topluluğu platformu Children-404 de bunlardan biri olmuştu. Projenin başındaki isim olan Elena Klimova’ya da bu bağlamda çeşitli birçok dava açılmış ve 900 dolarlık bir para cezası verilmişti. Dolayısıyla Rusya’nın eşcinsellik konusundaki bu duruşu, Facebook’un da Rusya’daki yasaklanan web siteleri arasına girmesine sebep olabilir.

Kaynak: Webmasto

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: