//
LGBTHaber.Net
Kültür/Sanat

Hollywood’da cinsiyet eşitsizliği: Filmlerde Kadın, LGBT ve beyaz olmayanların replikleri oldukça az

Güney California Üniversitesi’nin araştırmasına göre popüler Hollywood filmlerinde kadınlar, LGBT’ler ve beyaz olmayan karakterler beyaz ve heteroseksüel karakterlere göre oldukça az yer buluyor.
hollywood

Güney California Üniversitesi’ne (USC) bağlı Annenberg İletişim ve Gazetecilik Okulu’nun yaptığı araştırmaya göre 2007 ile 2014 yıllarında izleyiciyle buluşan en popüler 700 Hollywood filminde kadınlara, LGBT’lere ve beyaz olmayanlara dönük ciddi bir ayrımcılık göze çapıyor.

Shelter_170511

Söz konusu her yıl için 100’er filmin incelendiği araştırmada kadınların filmlerde yer alan diyalogların üçte birinden daha azında yer aldığı bilgisine ulaşıldı.

USC ayrıca sinema sektöründeki cinsiyet eşitsizliği konusunda olumlu yönde ilerleme olmadığını da ortaya koydu. 2007 yılının popüler 100 filminin yalnızca 20’sinde kadın başrol oyuncuya yer verilirken 2014 yılında da oran %21’de kaldı.

Kamera arkasında da durum pek iç açıcı görünmüyor. 2014 filmlerinin yalnızca ikisi kadın yönetmenler tarafından çekilirken, 2007’de 100 popüler filmin yalnızca üçünü kadın yönetmenler çekti.

USC’nin Medya, Çeşitlilik ve Sosyal Değişim İnisiyatifi’nin yaptığı bir araştırmaya göre ise 2014’ün en popüler 100 filminde yer alan karakterlerin %73.1’i beyazken, %4.9’u Latin, %12.5’i siyah, %5.3’ü ise Asyalı. Filmlerde 45 yaşın üzerinde kadın karaktere ise rastlanmıyor.

Kaynak: SolHaber Portalı

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
%d blogcu bunu beğendi: