//
LGBTHaber.Net
Türkiye

“Polis elini bedenimden çek” kampanyası sonuç verdi!

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyesi 3 trans insan hakları savunucusuna 2011 yılında “polise direnmek, hakaret ve mukavemetten” verilen hapis cezası kararı Yargıtay tarafından bozuldu.

19 Haziran 2010’da Esat Polis Karakolu’na bağlı polisler tarafından, araçlarının içerisinde seyir halindeyken hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden gözaltına alınan Pembe Hayat Derneği kurucusu 3 trans insan hakları savunucusuna, güvenlik güçlerine hakaret ve kamu malına zarar verdikleri gerekçesiyle 5 ay ile 1,5 yıl arasında değişen hapis cezaları verilmişti. Avukat Hakan Yıldırım tarafından Pembe Hayat Derneği Başkanı Buse Kılıçkaya’ya verilen ceza temyiz mahkemesine taşınmıştı. Yargıtay verdiği kararla yerel mahkemenin kararını bozarak, suçun oluşmasına yeter delil olmadığı gerekçesiyle davanın yeniden görülmesine hükmetti.

Ankara 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nin Pembe Hayat Derneği Başkanı Buse Kılıçkaya’ya “polise direnme” iddiasıyla 5 ay hapis cezası Yargıtay tarafından bozuldu.

Toplam 5 yıl süren dava süresince 3 trans insan hakları savuncuusu ve Pembe Hayat dernek kurucuları olan Buse Kılıçkaya, Derya Tunç ve Naz Güdümen polis tarafından taciz edildi, psikolojik şiddete uğradı ve yaşadıkları hak ihlallerini yargıya taşımaları engellendi.

Yerel mahkemenin kararının bozulması ile yeniden görülecek olan davanın ilk duruşması ise Ekim 2015’te.

Kampanya başlatılmıştı

Arabalarının içerisinden polisler tarafından saçlarından sürüklenerek zorla çıkarılıp, “suçunuz travestilik yapmak” denilen 3 trans insan hakları savunucusuna karşı açılan davada Türkiye ve uluslararası alanda insan hakları örgütleri ve savunucuları “Polis Elini Bedenimden Çek” kampanyasını başlatmışlardı.

Mahkeme ve avukat masraflarını kendileri ödeyen 3 trans kadın, ulusal ve uluslararası alanda bu haksızlığa karşı oluşturulan kamuoyu baskısının kendilerine güç verdiğini, yeniden görülecek olan dava sürecinde tüm insan hakları örgütleri ve savunucularını yanlarında görmek istediklerini belirttiler.

Kaynak: KaosGL & Pembe Hayat

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: