//
LGBTHaber.Net
Dünya

Eşcinsel Sığınmacılar BM’de IŞİD Zulmünü Anlattı

Eşcinsel mülteciler Subhi Nahas ve Adnan, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne IŞİD yönetiminde eşcinsellerin durumunu anlattı.

Suriye’den Türkiye’ye gelen, ardından da ABD’den mülteci statüsü alan Subhi Nahas, Aralık 2013’te bianet’e konuşmuştu. Henüz mültecilik statüsü kesinleşmediği için güvenlik nedeniyle soyadını kullanmadan yayınladığımız röportajda, Nahas, Esad hükümetinin eşcinsellikle ideolojik olarak, İslamcı güçlerin ise silahla mücadele ettiğini söylemiş, Türkiye’deki yaşamını ise “En azından saat başı kafanıza bombalar düşmüyor ve gey olduğunuz için idam edilmiyorsunuz” diye değerlendirmişti.

Iraklı Adnan güvenlik nedeniyle telefonla bağlandı

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantı, BM Güvenlik Konseyi’nin 70 yıllık tarihinde sadece LGBTİ hakları üzerine düzenlenen ilk toplantısı oldu. Toplantıya üye devletlerden Çad ve Angola katılmadı.

ABD ve Şili ev sahipliğinde New York’ta düzenlenen toplantıya, Suriyeli Subhi Nahas katılırken, hala güvende olmadığını söyleyen Adnan isimli Iraklı ise gizli bir konumdan telefonla bağlandı.

Adnan “Suriye’de eşcinsellik ölüm demek ve IŞİD eşcinselleri öldürdüğünde bu insanları mutlu ediyor. Çünkü bizim günahkar olduğumuzu düşünüyorlar. IŞİD benim peşimdeyken, kendi ailem bile bana sırtını döndü” diye konuştu. IŞİD’in eşcinselleri Facebook’tan tespit edip peşlerine düştüğünü anlattı.

Nahas LGBTİ sığınmacılar için çalışıyor

Suriyeli Nahas ise El Nusra Cephesi İdlib’i ele geçirdikten sonra eşcinsellerin işkence gördüğünü ve idam edildiğini anlattı. IŞİD’in ise eşcinselleri binaların tepesinden attığını, hayatta kalanların taşlanarak öldürüldüğünü söyledi.

Nahas, Suriye’den Türkiye’ye geldiğinde ise, sonradan IŞİD’e katılan eski bir sınıf arkadaşının cennete gitmek için kendisini öldürmek istediğini anlattı.

Şu an ABD’de yaşayan Nahas, “Göç, Sığınma ve İltica Örgütü”nde LGBTİ göçmenlerle çalışıyor.

Nahas, bianet’e verdiği röportajda da “STK’lar sığınmacılarla ilgileniyor ama kimliğini saklayarak yaşamak zorunda bırakılan LGBT’lerle ilgilenmiyorlar” demiş, LGBTİ sığınmacıların korunması için çeşitli projeler gerçekleştirmek istediğini söylemişti.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
%d blogcu bunu beğendi: