//
LGBTHaber.Net
Dünya, Dosyalar

HIV ile yaşamaya başladıktan sonra cinsel yaşam

ABD’de HIV, en sık cinsel temas yolu ile bulaşıyor. HIV bulaştıktan sonra cinsel yaşantılarına ne oluyoru sorgulamış Amerika’lılar. HIV’den sonra ne değişmiş olabilir? Şurada; Sorular ve yanıtlar, üzerinde yorum yapmaya oldukça müsait. İşte HIV ile yaşamaya başlayan kişilerde o çarpıcı yanıtlar:

Geçtiğimiz yıl kaç seksüel partneriniz oldu?

Hiç olmadı – %41 – %29
2-3 – %19
4-6 – %10
7-9 – %4
10 – %14

Ne sıklıkta seks yapıyorsunuz?

Haftada 1’den fazla – %16
Haftada bir – %10
Ayda bir kaç kez – %24
Yılda bir kaç kez – %30
Hiç – %20

hivpozitif

Seks esnasında HIV durumunuzu düşündüğünüz oluyor mu?

Daima – %47
Zaman zaman – %37
Asla – %16

Yeni biriyle seks yaptığınızda HIV statünüzü açıklıyor musunuz?

Daima – %64
Bazen – %27
Asla – %9

Seks yapmayı tercih ederim eğer karşımdaki …

HIV pozitifse – %47
HIV negatifse – %6
Dert etmem –  %47

HIV bulaştıktan sonra seksüel anlamda güvenim…

Arttı – %11
Azaldı – %66
Değişmedi – %23

Partneriniz HIV nedeniyle seks yapmayı reddetti mi?

Reddetti – %70

Reddetmedi – %30

Yanıtlar anket boyunca kendi içinde çelişkili gelmedi bana. Eğer gözümden kaçan bir detay olmadıysa. Yanıtlara baktığımızda bazı ipuçları ortaya çıkmış görünüyor ve hakkında yorum yapabiliriz sanırım: Ancak ortaya çıkan kesin bir olgu var ki o da HIV’den sonra insanların daha az seks düşünüp, yaşadıklarıdır. Buna kendini seksten çekme (travma), başkasına bulaştırmama isteği (vicdan) ve reddedilme korkusu (özgüven) vb. duygular yol açıyor olabilir.

Örneğin seks partneri sayısı ile ilgili soru HIV ile partner sayısı arasında bir ilinti kurabileceğimizi göstermiyor mu? Yanıtlara bakılırsa insanların yarısı çok partnerli olmaya devam etmişler ki bu durum HIV’den önce daha çok olsa gerek. Burada partner sayısını >3 alalım derim. Çünkü bu sayı Dünya Sağlık Örgütü’nün risk eşiği.

İnsanların önemli bir bölümü seks esnasında HIV ile ilgili durumlarını düşünüyor. Aslında sadece seks esnasında değil yaşantılarının her anında düşündüklerine eminim. Benliklerinin bir parçası haline geliyor olmalı.  Sürekli bir sorgulamaya, yargılamaya ya da bir tür filtre olmaya devam ediyor olsa gerek. Bu nedenle HIV ile yaşamaya başlayan biri aslında yeni biridir derim.

“Yeni biriyle seks yaparken HIV durumunuzu açıklıyor musunuz?” sorusunun yanıtı beni şaşırttı. Daima diyen ve bazen diyenlerin oranı bence yüksek. Daha az olacağını tahmin ediyordum. Son soruda verilen yanıttan dolayı böyle düşünüyordum hep. Ne de olsa kimse reddedilmek istemez değil mi?

***

Haz. Zemini kaygan bir alan (bu tanım ilginç oldu). Bu, her zaman doğru şeyi yapacağımız anlamına gelmiyor. Bazen işler ters de gidebilir.

Haber: KaosGL / Murat Saylan

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Twitter’da takip et

Ailemize katılın!

Eli klavye tutan tüm eşcinseller LGBHaber'e destek verip ailemize katılabilir. Yapmanız gereken tek şey yedi.his@gmail.com adresine "istekliyim" başlığı ile bir mail atmak!

Kaynak Kullanımı

LGBTHaber.net bir LGBTİ eşcinsel portalıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin kaynakları haberlerin içinde belirtilmiştir. LGBTHaber'in özel haberi olmayan haberlerin sehven kaynak belirtilmeme durumuna karşılık haber kaynakları ana sayfamızda belirtilmiştir.
%d blogcu bunu beğendi: